Sıkça Sorulan Sorular
İlkyardım nedir?

 

İlk yardım kısaca nedir sorusuna cevap olarak özellikle ani hastalanma ve yaralanma durumlarında sağlık ekipleri gelene kadar tıbbi araç gereç kullanmadan yapılan ilaçsız uygulamaları kapsamaktadır. İlk yardımı bilmek size ve yakınlarınıza yaşama hakkını sunacaktır. Kalp durmasından sonra ilk 5 dakika içinde yapılacak olan kalp masajı ve suni solunum ile kişinin beyin ölümü geçirmesini engelleyebilirsiniz.

01.

İlk yardım eğitimini neden BioGen İlkYardım'dan almalıyım ?

 

İlk yardım eğitimini alabileceğiniz interaktif bir eğitim programı şeklinde size sunar. BioGen ilk yardım, özel tasarlanmış eğitim paketi ile tiyatral sunum şekliyle size ilk yardım konularını normal bir eğitim almadan çıkartıp deneyimleyerek öğrenmenizi sağlamaktadır. Eğitim tarzıyla diğer kuruluşlardan ayrılmaktadır.

02

İlkyardım eğitimi almak kimler için zorunludur? 

 

31.07.2015 tarihli çıkan İlk yardım yönetmeliğine göre çok tehlikeli işyerlerinde her 10 personelde 1 kişi, tehlikeli işlerde her 15 kişiye 1 kişi, az tehlikeli işyerlerinde ise 20 kişiden 1 kişi 16 saatlik temel ilkyardım eğitimi alıp sağlık bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası ve kimliği olan ilkyardımcı olmak zorundadır. 

03

İlk Yardım eğitiminin süresi ne kadardır?

 

İlk yardım eğitimi ilk yardım yönetmeliğinin belirlemiş olduğu en az 16 saat ''Temel İlk Yardım Eğitimi'' ve 40 saat ''Standart İlk Yardım Eğitimi'' olmak üzere iki şekilde sağlanabilmektedir

04

05

İlkyardım eğitimi aldığımda kalp masajı ve suni solunum yapabilirmiyim?

 

Temel İlk yardım eğitimi (16 saat) esnasında kalp masajı ve suni solunum (temel yaşam desteği) uygulamalı olarak öğretilmektedir. Eğitim sonucunda il sağlık müdürlüklerinin sınavına eğitim kurumumuz rehberliğinde girip sertifikanızı almazınla birlikte temel yaşam desteği yapma hakkına sahip olacaksınız.

Bebeğim sürekli tıkanıyor, ilk yardım eğitiminin faydası nedir?

 

Bebekler de ve çocuklarda sürekli tıkanma vakaları ile karşılaşılmaktadır. Tıkanma nefes borusuna bir cisim kaçması sonucunda gerçekleşir. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde tıkanmaya müdahale yöntemlerini ilkyardım eğitimde Tıkanmalar başlığında işlemekteyiz. Özel tasarlanmış maketler ile uygulama yaparak bu konuyu daha iyi öğrenmeniz sağlanmaktadır. 

06

Çok heyecanlıyım ilk yardım yapabilir miyim?

 

Olay yerinde ne yapacağını bilmemek insanları daha telaşlı, heyecanlı ve stresli yapmaktadır. İlkyardım eğitimini almanızla birlikte olay yerini çok daha iyi gözlemlemeyi, hasta yaralıları ayırt edebilmeyi, öncelikleri belirlemeyi belli bir sistematik içinde ve uygulamalı öğrenmenizden dolayı yapabilme beceriniz artmaktadır.

07

İlkyardım eğitimi aldığımda kalp masajı ve suni solunum yapabilir miyim?

 

Temel İlk yardım eğitimi (16 saat) esnasında kalp masajı ve suni solunum (temel yaşam desteği) uygulamalı olarak öğretilmektedir. Eğitim sonucunda il sağlık müdürlüklerinin sınavına eğitim kurumumuz rehberliğinde girip sertifikanızı almazınla birlikte temel yaşam desteği yapma hakkına sahip olacaksınız.

08

İlkyardım eğitiminde hangi konular vardır?

 

Genel İlkyardım Bilgileri

Hasta/Yaralının ve Olay Yerinin Değerlendirilmesi

Temel Yaşam Desteği

Kanamalarda İlk Yardım

Uzuv Kopması Durumunda İlkyardım Uygulama Tekniği

Yaralanmalarda İlkyardım

Yanık, Sıcak Çarpması Ve Donmada İlkyardım

Kırık, Çıkık Ve Burkulmalarda İlkyardım

Bilinç Bozukluklarında İlkyardım

Zehirlenmelerde İlkyardım

Hayvan Isırmalarında İlkyardım

Göz, Kulak Ve Buruna Yabancı Cisim Kaçmasında İlkyardım

Boğulmalarda İlkyardım

Hasta/ Yaralı Tasıma Teknikleri

Araç İçindeki Yaralıyı (Rentek) Taşıma Yöntem

09

İlkyardım eğitim ücreti?

 

Eğitim ücretleri il sağlık müdürlüklerinin belirlemiş olduğu fiyatlardır. Temel ilkyardım eğitimi için 2 günlük bir katılımcı İstanbul ücreti 240.TL + KDV'dir. 

10

İlkyardım eğitimi ders notları nasıl temin edebilirim?

Eğitim esnasında eğitmenimiz kitap ve yetişkin çalışma standartlarına uygun hazırlanmış tablolar ve çalışma sorularını paylaşacaktır.

11

12

Okul öğretmenlerine ilkyardım eğitimi zorunlu mu?

2015 Temmuz da çıkarılan İlkyardım yönetmeliğine göre ''Milli Eğitim Bakanlığı eğitim programı dahilinde, ilkyardım eğitimi verecek öğretmenlerin 16 saatlik ilkyardım eğitimini almaları zorunludur.'' ibaresi gelmiştir. 

Bio Beyin Eğitim / Merkez:

Acıbadem Mah. Çeçen sokak Akasya evleri sitesi A kule No:25 A /150 Üsküdar İstanbul TÜRKİYE

 

BioGen İlkYardım Eğitim Merkezi /Şube

Fevzi Çakmak mah. Erzincan Cad. No: 98 / 27  Pendik İstanbul  TÜRKİYE

 

Tel : 90 216 970 0803

Fax : 90 850 220 0415

bilgi@biobeyin.com

  • Wix Facebook page
  • Twitter Social Icon